Šiais laikais, kai kiekvienas turi išmanųjį telefoną, kompiuterį ar smart tv, kuriuose yra integruotos WiFi kortos ir kai prisijungiama prie routerio / maršrutizatoriaus / modemo su visais įrenginiais vienu metu gali kilti problemos.

Jeigu kyla problemos, kad sulėtėja arba nepastovus internetas nors interneto turėtų užtekti per akis turint ~100Mbps, laikas mąstyti apie naujo įrenginio pirkimą. Dažniausiai pasitaikantis variantas jog neatlaiko apkrovos.

Rinkoje pasiūla gan didoka, turime daug žinomu gamintojų: TP-LINK, D-LINK, ASUS, LINKSYS ir t.t.

Kiekvienas gamintojas siūlo savas funkcijas, savas išvaizdas.

Routeris šiuolaikinis gali atlikti daugiau funkcijų negu dalinti internetą.

Todėl ir atsiranda galvos skausmas kokį pirkti?

Pasistengsiu kažkiek padėti išsirinkti tinkamą routerį / maršrutizatorių !

Routeris – kilęs nuo angliško žodžio router. Lietuvoje tikslingiau būtų vartoti žodį bevielis maršrutizatoriusm šiame tekste bus vartojami abu variantai.

Interneto tiekėjų siūlomi variantai

Beveik kiekvienas interneto tiekėjas siūlo savo įrangą.

Balticum maršrutizatorius

Duoda dažniausiai TP-LINK, pas jų nėra IPTV ar kažkokios tai mandrios konfigūracijos todėl suprantama, kodėl dalina TP-LINK. Dažniausiai duodamas modelis kiek pastebėjau buvo WR841N arba WR1043ND. Šituos routerius kurios duoda galima naudotis su 100Mbps internetu. Per WiFi įmanoma pasiekti tuos 100Mbps.

Atnaujinta: Balticum dabar pradėjo siūlyti kiek mandresnius Mikrotik routerius. Tai Latvijos kompanija kurios pagrindinė būstinė Rygoje, apie juos esu girdėjęs tiek, kad jie labai gerai ir stabiliai veikia su kabeliu, jokių bėdų, tik berods, kad WiFi ne visada būna geriausias.

balticum-mikrotik-routeris-naujas Kaip išsirinkti tinkamą routerį / maršrutizatorių

Balticum maršrutizatorius.

Taip pat šitie routeriai turi laaabai platų valdymą, daugiau apie RouterOS.

TEO maršrutizatorius

Duoda labai jau negirdėtų gamintojų routerius ir modemus. Šiuo metu duoda Technicolor. Juose dažniausiai būna modifikuota sistema su mažiau galimybių. Pats turėjau Comtrend ir ten nebuvo galimybės pasileisti per WiFi TEO  IPTV. Norėdami tarkim pasijungti torrent klientą routeryje nelabai bus įmanoma. Dėl WiFi greičio kiek teko girdėti irgi nebūna visada įspūdingi.

Jeigu perkam iš parduotuvės

Reiktų susidėlioti prioritetus kam bus reikalingas routeris?

 • failų dalijimas tarp įrenginių per SAMBA, norint greito failų perkėlimo reikalingas 1Gbps LAN.
 • išorinio HDD pajungimas ir jame laikyti failus, kad kiekvienas PC, Telefonas, TV, galėtų pasiekti, greitesnis CPU nepakenks.
 • torrentų siuntimas 24/7 į HDD, priklauso kokiu greičiu bus siunčiama, didesnis greitis – galingesnis CPU.
 • daug įrenginių sujungti į vieną tinklą tada reikalingas spartus CPU.
 • kažkokios mandrios funkcijos, prijungti spausdintuvą prie routerio, priklauso nuo gamintojo operacinės sistemos funkcionalumo, taip pat ASUS siūlo pasikurti FTP, kad galėtum visada kur yra internetas pasiekti failus.
 • ar reikalingas naujasis standartas 5Ghz, norint greito WiFi.
 • WAN jungtis su 1Gbps, jeigu interneto planas didesnis negu 100Mbps.
 • 3G, 4G maršrutizatoriaus palaikymas arba kitaip sakant su sim kortele.

Susidėjus prioritetus galima orientuotis ko reikia ieškoti.

Kad būtų lengviau suprasti palyginsiu du routerius / maršrutizatorius

ASUS RT-AC88U

Aukštos klasės modelis.

ac88u-1024x680 Kaip išsirinkti tinkamą routerį / maršrutizatorių

TP-LINK WR841N

Pigus. Dažnai matomas kiekvienam prekybos centre.

TL-WR841N Kaip išsirinkti tinkamą routerį / maršrutizatorių

Palyginkime kainas:

ASUS: ~337€

asus_AC88u_kaina Kaip išsirinkti tinkamą routerį / maršrutizatorių

TP-LINK: ~15€

wr841n_kaina Kaip išsirinkti tinkamą routerį / maršrutizatorių

Kainos paimtos iš Skytech parduotuvės.

Kainos ženkliai skiriasi, pradėkim aiškintis kodėl.

WIFI sparta

Kiekvieno routerio specifikacijoje yra rašoma kokius standartus palaiko, eilės tvarka nuo lėčiausio iki greičiausio: a, b, g, n, ac.

Į pirmuosius tris jau realiai nebereikia kreipti dėmesį nes tai pasenę standartai. N dabar jau sutinkamas visur o AC vis dar retai sutinkamas.

Reiktų žinoti, kad senesnis standartas 2.4Ghz (N) yra lėtesnis negu 5Ghz (AC). Senesnis turi privalumą, geriau vaikšto per sienas. Naujesnis labiau tinkamas kur daug erdvės o per sienas eina silpnai.

Plačiau apie WiFi:

 • 802.11 – pirmasis 2.4GHz standartas, siūlantis greičius iki 2Mbps. Labai lėtas ir mažas pasiekiamumas.
 • 802.11a – palaiko 54 Mbps greičius. Senas standartas ir dabar nelabai naudojamas. Labiau buvo naudojamas pramonėje.
 • 802.11b – iki 11 Mbps, naudojant 2.4GHz standartą. Pirmasis standartas labiau pritaikytas visuomenei.
 • 802.11e/g – atsirado “QoS” (quality of service), multimedijos prioritizavimas, palaikomi seni standartai. Greitis iki 54Mbps.
 • 802.11n – populiariausias standartas ir dabar plačiai naudojamas, paimta dauguma funkcijų nuo senųjų. Maksimalus greitis priklauso nuo antenų skaičiaus, 1×1 ar 2×2 ar 3×3. Realus o ne teorinis greitis su prasčiausiu palaikymu iš abiejų pusių bus iki 100 Mbps. O jeigu plačiau apie tai, 1×1 – 150Mbps tai dažnai reklamuoja routerius kurie palaiko 300Mbps arba 450Mbps, tai tavo WiFi korta kompiuteryje turi turėti atitinkamai tiek antenų, jeigu 300Mbps turi būti 2 antenos, jeigu 450Mbps turi būti trys, bet tai labai retai sutinkama.
 • 802.11ac – siūlo teorinius 1.3 Gbps, galima rasti ir didesnius reklamuojamus greičius, bet čia tik teorinis, praktiškai bus visai kitoks greitis, naudojamas naujas dažnis 5GHz. Taip pat galioja antenų skaičius, 1×1 – 433Mbps ir t.t.

Grįžtam prie nagrinėjamų routerių.

Šis TP-LINK palaiko 2.4GHz standartą kuris pasiekia teorinius 300Mbps.

Perkant reiktų pasidomėti kas per WiFi korta kompiuteryje.

Kompiuterio Atheros korta (dažniausiai pasitaiko tarp pigių nešiojamų kompiuterių)  kurios maksimalus greitis 150Mbps, tad bus pasiekta siunčiant failus ~100Mbps. Jeigu kompiuteris ir routeris palaiko tokį patį greitį 300Mbps tai galima tikėtis realaus ~200Mbps (su TP-LINK realybėje tokio greičio neteko matyti nors abu palaikė 300Mbps tiek PC, tiek routeris).

ASUS palaiko:
802.11n : iki 600 Mbps
802.11ac : iki 1734 Mbps

bei dar mandresnius:
1024QAM (2.4GHz) : iki 1000 Mbps
1024QAM (5GHz) : iki 2167 Mbps

Visiems greičiams reikia labai mandrios WiFi kortos ir realybėje tokių greičių neįmanoma pamatyti tai tik teorinis greitis.

Štai ir matom kodėl kaina skiriasi. Palaiko daug didesnius greičius. Bet, kaip ir minėjau abu prietaisai turi palaikyti vienodus greičius ir standartus. Turint gerą WiFi kortą kompiuteryje ir silpną routerį daug naudos išpešti nepavyks. Atvirkštinis variantas taip pat veikia taip pat.

LAN-WAN greitis

Šitam reikale reikia žiūrėti kokios jungtys, WAN tai interneto – mėlynas dažniausiai. Geltoni – LAN. Kartais būna WAN galingesnis bet LAN silpnesnis arba net ir atvirkščiai.

Jeigu reikia įrenginio per kurį greitai failai vaikščiotų LAN’e WR841N netinka nes ten turi tik 100Mbps, failai bus keliami 10MB/s.

Bet pavyzdžiui kitas populiarus modelis WR1043ND šiam dalykui tinka. Sujungus du kompiuterius per laidą, failų perkėlimo greitis bus 100MB/s arba 1Gbps.

RT-AC88U turi visas jungtis po 1Gbps, todėl failai vaikščios 1Gbps.

Jeigu dabartinė interneto linija yra 100Mbps tada TP-LINK’o kaip ir užtenka, bet jeigu reiktų keisti planą į galingesnį tai WR841N siektų tik 100Mbps o ASUS neturėtų jokių problemų jeigu planas interneto būtų, kad ir 1Gbps.

USB laikmėnos

TP-LINK dažnai mėgsta atnaujinti savo įrenginius. Po kiekvieno iš prietaisų yra juodas lipdukas kuriame yra užrašyta kelinta versija.

Dažniausiai, kai būna atnaujinta versija tai atnaujina CPU arba WiFi antenas. Prieš perkant siūlau pasidomėti. Geriau pirkti naujesnį, negu seną.

Taip pat būna atnaujinti modeliai į kuriuos prideda USB sąsają.

Pas TP-LINK nepastebėjau, kad būtų USB3 (naujesniuose turbūt jau yra) bet esmė tokia, kad juose stovi silpni CPU. Kurie labai būna apkraunami, kai vyksta kažkokios failų operacijos. Pas ASUS dabar dažniausiai eina dviejų branduolių ARM procesoriai kurie turi žymiai daugiau galios.

Darant testus TP-LINK realiai gali kelti failus ant 2-5MB/s kai tuo metu ASUS gali 40MB/s ir daugiau.

Aišku priklauso koks HDD realus įrašymo ir skaitymo greitis bei ar palaiko USB3.

Programinė įranga

Didelė kaina visko nepasako. Įrenginys gali būti brangus, bet operacinė sistema kuri sukasi gali neturėti funkcionalumo.

Šiuo atveju lyginant abu prietaisus. TP-LINK kaip ir prastesnis variantas negu ASUS. ASUS dažniau atnaujinami, jeigu dažniau atnaujinami tai didesnė tikimybė, kad bus pridėta kažkokio tai funkcionalumo. Vienas pavyzdys, greičio ribojimas pagal įrenginius arba neleisti prieiti prie kažkokio tai puslapio.

Abu gamintojai leidžia naudotis kitas operacines sistemas negu siūlo, bet už tai jie neatsako.

TP-LINK geriausiai palaiko OpenWRT kuris atnaujinamas gan dažnai. Funkcionalumo galima pridėti per programų paketus.

ASUS taip pat turi Merlin kuris prideda papildomo funkcionalumo.

Lyginant oficialius tai Asus geriau (patys naujausi modeliai TP-LINK’o turi jau didesnį funkcionalumą)

Lyginant OpenWRT ar AsusMerlin plus minus tas pats. Tik OpenWRT žaliam gali pasirodyti labai painus.

Taip pat reiktų paminėti, kad saugumas irgi turi savo dalį į kurią reiktų atkreipti dėmesį. Kartais pasitaiko ir routerio spragos kurios leidžia programišiams prisijungti prie jūsų įrenginio nors jūs to net nežinot. Dažniausiai užtenka net nebūti prie routerio fiziškai. Kadangi ASUS dažniau atnaujinamas tai ir saugumo spragos greičiau panaikinamos, jeigu kalbama apie oficialius atnaujinimus.

O jeigu neoficialiai kalbant tai OpenWRT greitai atnaujinamas ir galima kažkiek jaustis saugiau.

Reziume

Šis TP-LINK routeris tinka jeigu internetas iki 100Mbps bei namie nėra 10 įrenginių ar net daugiau bei nereikia papildomo funkcionalumo.

ASUS tinka jeigu internetas greitesnis negu 100Mbps bei reikalingos papildomos funkcijos bei greitesnis WiFi ir naudojama daug įrenginių per WiFi.

Palyginau šiuos du, o rinkoje yra didelis pasirinkimas. Todėl reikia domėtis ką žadi pirkti nes labai lengva yra permokėti.

Tekstas galėjo būti sunkiai suprantamas bet jeigu kyla klausimų, galima palikti komentarą, klausti chate kuris yra dešiniajame šone.

Pasiūlymai pirkimui


[bottom_ads id=“776″]
[bottom_ads id=“782″]
[bottom_ads id=“783″]